Implanty zębowe stanowią jednocześnie trwały, skuteczny i bezpieczny sposób na przywrócenie estetycznego i funkcjonalnego uśmiechu u osób z brakami w uzębieniu. Współczesna stomatologia oferuje jednak również inne rozwiązania w zakresie odbudowy utraconego korzenia zębowego. Czym zastąpić brakujący ząb? Kiedy zastosowanie znajduje proteza zębowa, a kiedy most protetyczny? Więcej o możliwościach maskowania braków zębowych dowiesz się z poniższego artykułu.
Implanty zębowe – najczęściej stosowane uzupełnienie zęba
Wszczepienie implantu, którego zadaniem jest zastąpienie utraconego z różnych powodów korzenia zębowego, jest obecnie najbardziej nowoczesną z metod uzupełnienia braków zębowych.
Implanty zębowe stanowią tytanowy zamiennik wobec naturalnego korzenia zęba. Swoim wyglądem implant przypomina niewielką śrubkę – po jego wszczepieniu dochodzi do osteointegracji, czyli integracji z kością. Na wszczepionym implancie odbudowywana jest korona utraconego zęba.
Kiedy wstawienie implantu zęba nie jest możliwe?
Implantologia, choć pozwala na szybkie i trwałe uzupełnienie braków zębowych, nie jest rozwiązaniem dla każdego Pacjenta. Przeciwwskazaniami do wstawienia zębów są przede wszystkim: choroby nowotworowe, choroby układu krzepnięcia, cukrzyca, urazy w jamie ustnej, ciąża i palenie papierosów. Również alergia na materiały stosowane w implantologii nie pozwala na wszczepienie implantu.
Czym zastąpić utracony ząb? Mosty i protezy
Wstawianie zębów to zabieg służący przywróceniu estetyki i funkcjonalności uzębienia. Możliwości w zakresie leczenia jest wiele. Poza popularnymi implantami zębowymi, Pacjenci mogą zdecydować się na wykonanie protezy zębowej lub mostu protetycznego. Które z rozwiązań wybrać?
Proteza zębowa – częściowe lub całkowite protezy wykonuje się u osób z brakiem pojedynczych zębów, jak i w przypadku pełnego braku zębów w jamie ustnej. Protezy wymagają od Pacjenta nienagannej higieny jamy ustnej. Przyzwyczajenie się do ich użytkowania wymaga również nieco czasu. Po kilku latach konieczna jest wymiana protezy zębowej na nową.
Most protetyczny – innym sposobem odbudowy zęba jest wykonanie mostu, porcelanowego lub ceramicznego na podbudowie z metalu. Do wykonania mostów wykorzystywane są zdrowe zęby (tzw. zęby filarowe), znajdujące się po obu stronach ubytku. Na nich, po wcześniejszym oszlifowaniu, osadzany jest most. Mosty protetyczne to rozwiązanie cenione z uwagi na wygodę użytkowania oraz trwałość. Mosty protetyczne rekomendowane są w przypadku braku kości. Mosty są też wypełnieniem znacznie tańszym od implantów.
Dlaczego należy uzupełnić brakujący ząb?
Implanty zębowe, podobnie jak stanowiące dla nich alternatywę protezy zębowe i mosty protetyczne, poprawiają estetykę uzębienia i chronią przed niekorzystnymi zmianami zachodzącymi w jamie ustnej na skutek utraty własnego uzębienia.
Utrata jednego lub kilku zębów negatywnie oddziałuje na funkcjonowanie narządu żucia. Braki w uzębieniu mogą powodować zmianę ustawienia pozostałych zębów i ich ścieranie się. To z kolei sprzyja rozwojowi próchnicy i stanom zapalnym dziąseł wraz z ich krwawieniem. Możliwą konsekwencją jest również zanik kości i utrata kolejnych zębów. Skutkiem ubocznym są niekiedy trudności w gryzieniu i przeżuwaniu pokarmów.
U Pacjentów, którzy nie zdecydują się na uzupełnienie brakującego zęba, mogą występować bóle głowy, wynikające z zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych. Widoczne są również zmiany w mimice, pojawiają się asymetria twarzy i trudności z wymową. Brak zęba lub zębów bywa źródłem kompleksów i obniżonej samooceny, co powoduje unikanie kontaktów z innymi ludźmi. Z tych powodów w przypadku utraty własnego uzębienia zalecana jest jego możliwie jak najszybsza odbudowa.
Mając na względzie, że utrata choćby jednego zęba niesie ze sobą liczne konsekwencje, warto poznać sposoby na zastąpienie zęba – nie tylko w postaci implantów zębowych, ale również alternatyw, takich jak protezy zębowe czy mosty protetyczne.
Pacjentom Focus Clinic proponujemy różne metody uzupełniania zębów. Sposób leczenia dopasowujemy do indywidualnej sytuacji Pacjenta, jego oczekiwań i możliwości.