Przyczyn utraty części lub całego zęba może być wiele: od wypadku, przez chorobę, aż po zaniedbania wynikające z niewłaściwej higieny. Jest to poważny problem nie tylko natury estetycznej – ma on realny wpływ na zdrowie człowieka. Brak już jednego zęba ma katastrofalne skutki: powoduje nie tylko migrację innych zębów w kierunku luki, ale też zaburzenia okluzyjne oraz zanik kości wyrostka zębodołowego. Aby uniknąć przykrych konsekwencji utraty zęba, należy możliwie najszybciej uzupełnić uzębienie. Jednym z najlepszych sposobów jest zamocowanie korony zębowej na implancie. Co warto wiedzieć o tym zabiegu?
Jaką koronę wybrać?
Przed przystąpieniem do zabiegu warto zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie nalepsze w naszym przypadku. Nowoczesna stomatologia stwarza coraz więcej możliwości odbudowy brakującego uzębienia. Mocowanie tradycyjnej korony zębowej wiąże się ze szlifowaniem zębów sąsiadujących, co jest sprzeczne z aktualną wiedzą i dążeniem do zachowania naturalnych zębów pacjenta. Dlatego dentyści coraz chętniej stosują korony zębowe na implancie. Wykonane są one z różnych materiałów:
- akrylowa – ma kolor naturalnych zębów, jednak jej wadą jest nietrwałość. Stosowana głównie jako uzupełnienie tymczasowe.
- porcelanowa na podbudowie z metalu – metal zapewnia bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną, a porcelana daje satysfakcjonujący efekt estetyczny. Może jednak powodować uczulenia u niektórych pacjentów.
- pełnoceramiczna – dzięki temu, że przepuszcza światło, ma wygląd najbardziej zbliżony do naturalnego zęba. Dużą zaletą tego rozwiązania jest spora paleta odcieni.
Co warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na zabieg?
Połączenie implantu zębowego z koroną protetyczną to pomysł, który zrewolucjonizował protetykę stomatologiczną. Umożliwia odbudowę zęba pacjentom z różnymi warunkami kostnymi. Kwalifikacji do zabiegu implantolog dokonuje na wizycie konsultacyjnej. Wtedy też przedstawia szczegółowy plan działania i całkowity kosztorys leczenia. Spotkanie ze specjalistą to również czas dla pacjenta, aby dopytać o wszystkie nurtujące zagadnienia związane z tematem. O co warto zapytać dentystę?
Jakie badania należy wykonać przed wszczepieniem implantu?
Zawsze konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG oraz tomografii komputerowej. Na ich podstawie lekarz ocenia ilość oraz jakość kości, stan uzębienia, a także rozmiar zatok.
Po jakim czasie od wszczepienia implantu można osadzić koronę?
Bezpośrednio po wszczepieniu implantu można osadzić na nim koronę tymczasową. Stałą pracę protetyczną mocuje się po upływie 4-6 miesięcy.
Jakie są przeciwwskazania do implantacji?
Wśród najczęściej wymienianych przeciwwskazań wymienia się:
- choroby nowotworowe,
- niekontrolowaną cukrzycę,
- choroby przyzębia,
- choroby krwi,
- AIDS,
- nałogi wyniszczające organizm,
- młodociany wiek – nieukończony rozwój kości.
Jak dbać o korony zębowe na implantach?
Sposób pielęgnacji po zabiegu nie różni się zbytnio od codziennej higieny jamy ustnej. Należy pamiętać o dokładnym szczotkowaniu zębów, co najmniej dwa razy w ciągu dnia po kilka minut. Bardzo ważne jest także przestrzeganie okresowych wizyt kontrolnych, szczególnie w niedługim czasie po zabiegu.
Czy jest to rozwiązanie trwałe?
Trwałość implantu porównywana jest do trwałości własnych zębów pacjenta – oczywiście pod warunkiem zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej. W przypadku mechanicznego uszkodzenia korony bez problemu można zastąpić ją nową.
Czy zabieg boli?
Zabieg wszczepienia implantu jest bezbolesny, ponieważ odbywa się w znieczuleniu miejscowym. W naszej placówce udowadniamy, że leczenie stomatologiczne może przebiegać komfortowo. Lekarz przepisuje także odpowiednie leki w celu ograniczenia dolegliwości po zabiegu.
Ile kosztuje korona na implancie?
Cena uzależniona jest od wybranego systemu implantologicznego oraz rodzaju uzupełnienia protetycznego. Koszt wszczepienia implantu rozpoczyna się od 1900 zł. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo w naszym cenniku.
Jakie korzyści płyną z zastosowania korony na implancie?
Najważniejsze korzyści wynikające z zastosowania korony na implancie:
- Jest to najlepsze rozwiązanie pod względem estetycznym – korona wykonana na implancie doskonale imituje naturalny ząb.
- Zastosowanie trwałych materiałów powoduje, że jest to najbardziej wytrzymała metoda uzupełnienia braków zębowych.
- Korony na implantach pozwalają cieszyć się smakiem wielu potraw, gdyż umożliwiają prawidłowe rozdrobnienie każdego pokarmu.
- Implanty przenoszą obciążenie równomiernie na wszystkie zęby.
W Focus Clinic Twoimi zębami zajmą się najlepsi specjaliści. Jeżeli borykasz się z brakami zębowymi, niezwłocznie umów się na wizytę. Zapraszamy!