Korony zębowe należą do najcenniejszych zdobyczy współczesnej protetyki. Profesjonalnie wykonane i dobrze osadzone trudno odróżnić od naturalnego uzębienia. Sprawiają, że na długo można zapomnieć o leczeniu ubytków, a jednocześnie cieszyć się pięknym uśmiechem. Jakie są rodzaje koron protetycznych? Którą z nich najlepiej wybrać? Czy korona zębowa sprawdzi się u Ciebie? Odpowiedź znajdziesz w Focus Clinic.
Korony zębowe w Focus Clinic – nowa jakość uśmiechu
Dzięki wysokiej klasy koronom protetycznym da się łatwo i skutecznie ukryć wszelkie niedoskonałości w wyglądzie uzębienia, a także uzupełnić braki zębowe, uzyskując przy tym naturalny efekt. Dlatego w naszej klinice wstawianie koron jest jednym z częściej wybieranych zabiegów poprawiających estetykę uśmiechu. Specjaliści z Focus Clinic bazują na najnowszych technologiach i najwyższej jakości materiałach, dzięki którym ten rodzaj leczenia protetycznego przynosi nie tylko pewne, ale i trwałe rezultaty. Zależy Ci na solidnie wykonanych i profesjonalnie wstawionych koronach? Zapraszamy do naszego gabinetu w Mińsku Mazowieckim! Bardzo dobry dojazd z Warszawy.
Czym są korony zębowe?
Korony zębowe, potocznie zwane koronkami, to stałe uzupełnienia protetyczne, które służą do odtworzenia naturalnego szkieletu zęba, zniszczonego w wyniku zaawansowanej próchnicy, złamania, zniekształcenia czy mocnego przebarwienia. Stosuje się je w rekonstrukcji zgryzu i jako ochronę zębów po leczeniu kanałowym. Korony protetyczne są bardzo trwałe i mało podatne na działanie czynników zewnętrznych. Spełniają swoje funkcje przez wiele lat, a ich ewentualne uszkodzenia można łatwo i bezboleśnie naprawić.
Jak wygląda korona na zęba?
Nowoczesna korona zęba, dzięki naturalnemu wyglądowi, bardzo korzystnie wpływa na estetykę uśmiechu. Przypomina cienką nakładkę (o grubości 1–2 mm), dopasowaną pod względem kolorystycznym do fizjologicznego wybarwienia struktur kostnych. Korona funkcjonuje jak normalny ząb, a prezentuje się znacznie lepiej niż uzębienie, które zastępuje – ma idealne dopracowany kształt i pożądany odcień.
Korony zębowe – rodzaje
Korony zębowe różnicuje się ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. Widać w tym zakresie coraz większe nowatorstwo. Korony pełnometalowe, których estetyka pozostawia wiele do życzenia, są już dziś wykorzystywane sporadycznie. Zastępują je przeważnie:
- korony porcelanowe – z podbudową ceramiczną, cyrkonową lub metalową (ze stali stomatologicznej), która ma zastosowanie zwłaszcza w leczeniu zębów bocznych. Szczególnie właściwości wykazują korony porcelanowe na podbudowie wykonanej ze złota, ponieważ złoto działa bakteriostatyczne i dzięki temu do minimum zmniejsza ryzyko powstania próchnicy wtórnej.
- korony pełnoceramiczne – w całości porcelanowe. Ich największą zaletą jest to, że przepuszczają światło tak samo jak naturalny ząb, a więc pod względem estetycznym przewyższają większość rozwiązań stosowanych obecnie w protetyce. Takie korony zębowe wykazują jednak nieco mniejszą trwałość niż te, które zawierają metalowy komponent.
- korony akrylowe (kompozytowe) – korony tymczasowe, dużo tańsze, ale znacznie mniej estetyczne i odporne na uszkodzenia niż korony stałe. Zazwyczaj służą jedynie przez okres wykonywania korony docelowej. Pomagają zapobiegać nadwrażliwości zęba po jego oszlifowaniu.
Jak wstawia się korony zębowe na implantach?
Korony protetyczne są mocowane bezpośrednio do zębów lub osadzane na implantach, jeśli u pacjenta występują ubytki w uzębieniu lub konieczna okazuje się ekstrakcja. Nałożenie korony na ząb musi zostać poprzedzone jego całkowitym wyleczeniem i zeszlifowaniem wierzchniej warstwy.
W przypadku braku zęba, by osadzić koronę, najpierw trzeba wszczepić implant, który będzie ją podtrzymywał. Zaletą tego rozwiązania jest m.in. to, że nie ma potrzeby szlifowania zębów sąsiadujących z luką. Przy użyciu kalibrowanych wierteł wykonuje się osteotomię, czyli kontrolowane nacięcie kości. Powstaje otwór odpowiadający pod względem głębokości i średnicy implantowi, jaki ma być wewnątrz niego umieszczony.
Wprowadzenie implantu w kość odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie musi mierzyć się z bólem. Po zakończeniu implantacji następuje nałożenie śruby zamykającej i zaszycie dziąsła. Procedura wszczepiania implantu to zabieg chirurgiczny, ale przeprowadza się go szybko – w ciągu maksymalnie 30 minut.
Po upływie okresu osteointegracji, czyli zrośnięcia się implantu z kością, można przystąpić do jego odsłonięcia i zastąpienia śruby zamykającej śrubą gojącą. Ponownie zakłada się szwy i pozostawia dziąsło do pełnego wygojenia (2–3 tygodnie). Na koniec pozostaje już tylko nałożenie korony na ząb. Koronę protetyczną można osadzić na implancie przez przykręcenie śrubą lub zacementowanie na łączniku specjalnym cementem dentystycznym. Taki cement nie tylko mocno przytwierdza koronę, ale również wypełnia wszelkie mikroszczeliny i dzięki temu uniemożliwia gromadzenie się w nich resztek pokarmowych.
Ile trwa założenie korony na zęba?
Samo nałożenie korony na zęba to kwestia kilkunastu minut (wlicza się w to czas potrzebny na stężenie cementu dentystycznego). Znacznie dłużej trwa wykonanie korony protetycznej, które może zająć około 5 dni roboczych. Cały proces odbudowy zęba obejmuje jednak kilka etapów (różnych w zależności od wybranej metody), jest rozciągnięty w czasie i wiąże się z koniecznością odbycia kilku wizyt u stomatologa. Dlatego ostatecznym efektem zabiegu można cieszyć się dopiero po kilku tygodniach lub nawet miesiącach od podjęcia leczenia.
Ile kosztuje koronka jednego zęba?
Wykonanie korony zębowej zawsze wyceniane jest indywidualnie, ponieważ koszt takiego zabiegu zależy od stanu uzębienia, a w przypadku korony na implancie – również całych struktur kostnych budujących szczękę. W niektórych przypadkach przed zamocowaniem korony wystarczy jedynie oszlifować ząb, w innych konieczne jest usunięcie zęba, chirurgiczne odbudowanie kości i wszczepienie implantu.
Cena samej korony także może być różna. W Focus Clinic korona porcelanowo-metalowa kosztuje 1000 zł, a droższe warianty pełnoceramiczne – od 1700 do 2400 zł. W przypadku korony zębowej cena jest jednak odzwierciedleniem jakości. Inwestycja w koronę protetyczną pozwala cieszyć się trwałym, zdrowym i kształtnym uzębieniem przed długie lata.